ATO member “ZETAŞ YAPI” attendend the promotional meeting of “ALAT FREE ECONOMY ZONE”

June 12, 2023
1686584776134
1686584777200
1686584776765

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Reşad Memmedov, OAİB Koordinatör Başkanı Nihat Uysallı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Haşim Cihan Demirköprülü’nün açılış konuşmaları ile başlayan toplantıya 20’yi aşkın ülkenin Büyükelçi ve diplomatik temsilcisi katıldı.

BARAN: “Dost ve kardeş ülke Türkiye ilr Azerbaycan arasındakı ticari ve yatırım ilişkilerini daha da güçlendirmemiz gerekiyor”

MEMMEDOV: “ALAT Serbest Ekonomi Bölgesi ile Azerbaycan’ın petrol dışı ekonomisi gelişecek”

Açılış konuşmalarının ardından ALAT Serbest Ekonomi Bölgesi (Alat Free Economic Zone Authority) Başkanı Valeh Alesgerov bölgenin tanıtımına ilişkin sunum yaptı. Bakü’de, Hazar Denizi kıyısında yer alan Alat yerleşim bölgesinde ticaret ve lojistik merkezi olarak kurulan ALAT Serbest Ekonomi Bölgesi’nin toplamda 858 hektar alana kurulduğunu bildiren Alesgerov, Alat Serbest Ekonomi Bölgesi’ne ileri teknoloji içeren sanayi yatırımlarını çekmek istediklerine dikkat çekti.

ATO üyesi olarak katıldığımız toplantıda, KOÇ Holding Ankara Temsilcisi Ufuk Çıplak, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça, Naki Demir ve Yasin Özyolu ile çok sayıda ATO Meclis Üyesi de yer aldı.

“ZETAŞ Yapı” olarak Azerbaycanda 10 yılı aşkın süredir faaliyetdeyiz. Bundan sonra da ALAT Serbest Ekonomi Bölgesi gibi fırsatlardan yararlanıp daha da ilerlemeye yöneleceğiz.